مقالات

مزایای بازی های ویدیویی + معایب و ملاحظات

معایب و مزایای بازی های ویدیویی

آیا بازی های ویدیویی برای شما خوب است یا بد؟ می تواند هر دو باشد. اثر مثبت و منفی بازی های ویدیویی چیست و چه اندازه باید به آن ها وابسته بوده یا فاصله گرفت؟ اگر عادت به خرید اکانت قانونی، خرید گیفت کارت و … و تجربه بازی های مختلف را دارید، خوب است که در این باره بیشتر بدانید. حتما مزایای بازی های ویدیویی نیز قابل توجه هستند و در عین حال باید به معایب و ملاحظات مهم درباره آن ها نیز توجه نشان داد.

والدین به دلیل اتلاف وقت از بازی های ویدئویی ناراحت هستند و بدتر از آن ، برخی از کارشناسان آموزش فکر می کنند که این بازی ها مغز را تخریب می کنند. انجام بازی های ویدئویی خشن به راحتی توسط رسانه ها و برخی از کارشناسان دلیل این امر قرار می گیرد که برخی از جوانان پس از تجربه زیاد بازی های ویدیویی، رفتارهای خشونت بار از خود نشان داده و یا رفتارهای ضد اجتماعی شدید را انجام می دهند. اما بسیاری از دانشمندان و روانشناسان دریافتند که بازی های ویدیویی در واقع می توانند فواید بسیاری داشته باشند – اصلی ترین آن ها هوشمند سازی کودکان است. بازی های ویدئویی ممکن است مهارت های تفکر سطح بالایی را که در آینده به بچه ها نیاز دارند ، به آن ها بیاموزد.
طبق گفته روانشناس سی شاون گرین ، “بازی های ویدئویی مغز شما را تغییر می دهد.” انجام بازی های ویدیویی ساختار فیزیکی مغز را به همان روشی که یادگیری خواندن ، نواختن پیانو یا پیمایش با استفاده از نقشه تغییر می دهد ، تغییر خواهد داد. دقیقاً مانند ورزش می تواند عضله سازی کند ، ترکیبی قدرتمند از تمرکز و موج مثبت انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین باعث تقویت مدارهای عصبی می شود که می توانند مغز را بسازند.

به گفته مارک پالائوس ، نویسنده مطالعه منتشر شده در Frontiers in Human Neuroscience ، در جامعه علمی اتفاق نظر گسترده ای وجود دارد که انجام بازی های ویدیویی نه تنها عملکرد مغز را تغییر می دهد ، بلکه ساختار آن را نیز متحول خواهد ساخت.

معایب و مزایای بازی های ویدیویی

در زیر اثر مثبت و منفی بازی های ویدیویی  – به گفته محققان و متخصصان کودک ، مزایا و معایب آنها آورده شده است.

معایب و مزایای بازی های ویدیویی

مزایای بازی های ویدیویی

وقتی کودک شما بازی های ویدیویی انجام می دهد ، این یک تمرین واقعی به مغز او می دهد. در بسیاری از بازی های ویدیویی ، مهارت های مورد نیاز برای برنده سازی شامل تفکر انتزاعی و سطح بالا است. این مهارت ها حتی در مدرسه نیز آموزش داده نمی شود.

مزایای اصلی بازی های ویدئویی شامل افزایش مهارت های ذهنی است که شامل موارد زیر است:

 • حل مسئله و منطق: وقتی کودک بازی ای مانند ماشین باورنکردنی ، Angry Birds یا Cut The Rope را انجام می دهد ، مغز خود را آموزش می دهد تا راه حل های خلاقانه ای برای حل معماها و سایر مشکلات در کوتاه مدت پیدا کند.
 • هماهنگی چشم و دست: مهارتهای حرکتی و فضایی خوب. در بازی های تیراندازی، شخصیت ممکن است همزمان در حال اجرا و تیراندازی باشد. این امر مستلزم این است که بازیکن واقعی از موقعیت شخصیت، جایی که به آن سر می زند، سرعت خود، محل اسلحه، اگر تیراندازی به دشمن می خورد و غیره پیگیری کند. همه این فاکتورها باید در نظر گرفته شوند، سپس بازیکن باید تفسیر و عکس العمل مغز را با حرکت در دست و نوک انگشتان هماهنگ کند. این فرایند برای موفقیت لازم به هماهنگی چشم و دست و بینایی زیادی نیاز دارد. تحقیقات همچنین حاکی از آن است که افراد می توانند مهارت های نمادین، ​​فضایی و توجه بصری را از بازی های ویدیویی بیاموزند. حتی مطالعاتی با بزرگسالان انجام شده است که نشان می دهد تجربه بازی های ویدیویی به مهارت های بهتر جراحی مربوط است. همچنین، دلیلی که کارشناسان درباره مهارت بیشتر خلبانان جنگنده امروزی بیان کردند این است که خلبانان این نسل از بازی های ویدیویی محروم می شوند.
 • برنامه ریزی، مدیریت منابع و تدارکات: بازیکن یاد می گیرد که منابعی را که محدود هستند مدیریت کند و تصمیم بگیرد بهترین استفاده از منابع را انجام دهد ، همان روشی که در زندگی واقعی وجود دارد. این مهارت در بازی های استراتژیک مانند SimCity ، Age of Empires و Railroad Tycoon بهبود می یابد. قابل ذکر است ، انجمن برنامه ریزی آمریکا ، انجمن تجارت برنامه ریزان شهری و Maxis ، سازنده بازی ، ادعا کرده اند که SimCity بسیاری از بازیکنان خود را به کار در برنامه ریزی شهری و معماری الهام داده است.
 • چند وظیفه ای: ردیابی همزمان بسیاری از متغیرهای تغییر دهنده و مدیریت اهداف متعدد. به عنوان مثال ، در بازی های استراتژیک ، در حالی که یک شهر را توسعه می دهید ، ممکن است یک غافلگیری غیر منتظره مانند دشمن ظهور کند. این بازیکن را مجبور به انعطاف پذیری می کند و به سرعت تاکتیک ها را تغییر می دهد.
  دافنه باوالیر ، محقق شناخت ، در مورد اینکه چگونه بازی های ویدیویی می توانند به ما در یادگیری ، تمرکز و به طرز جالب توجه چند کاره کمک کنند ، صحبت می کند.
 • سریع فکر کردن ، تصمیم گیری سریع و تجزیه و تحلیل: بعضی اوقات بازیکن تقریباً هر ثانیه از بازی این کار را انجام می دهد و به مغز یک تمرین واقعی می دهد. به گفته محققان دانشگاه روچستر ، به سرپرستی دافنه باولیر ، دانشمند شناختی ، بازی های شبیه سازی وقایع استرس زا مانند مواردی که در جنگ یا بازی های اکشن یافت می شوند می توانند ابزاری برای آموزش شرایط واقعی باشند. این مطالعه نشان می دهد که انجام بازی های ویدئویی اکشن مغز را برای تصمیم گیری سریع تر می کند. بر اساس این مطالعه ، از بازی های ویدیویی می توان برای آموزش سربازان و جراحان استفاده کرد. نکته مهم ، تصمیماتی که توسط بازیکنان بازی های ویدیویی بسته بندی شده اکشن گرفته می شود از دقت کمتری برخوردار نیستند. به گفته باویلر ، “بازیکنان بازی اکشن در واحد زمان تصمیمات صحیح تری می گیرند. اگر شما یک جراح هستید یا در وسط یک میدان جنگ هستید ، این می تواند تفاوت ایجاد کند. “
 • دقت: طبق مطالعه دانشگاه روچستر ، بازی های اکشن مغز بازیکن را آموزش می دهد تا بدون از دست دادن دقت ، تصمیمات سریع تری بگیرد. در دنیای امروز مهم است که سریع به سرعت حرکت کنیم بدون اینکه دقت را از بین ببریم.
 • استراتژی و پیش بینی: استیون جانسون ، نویسنده کتاب همه چیز بد برای شما خوب است: فرهنگ امروزی چگونه ما را دقیق تر می کند ، این را “تلسکوپ” می نامد گیمر باید با مشکلات فوری کنار بیاید و اهداف بلند مدت خود را در افق دید خود نگه دارد.
 • آگاهی از وضعیت: دفاع نیوز گزارش داد که ارتش شامل بازی های ویدیویی برای آموزش سربازان برای بهبود آگاهی موقعیتی آنها در جنگ است. بسیاری از بازی های استراتژیک همچنین به بازیکن نیاز دارند که نسبت به تغییرات موقعیتی ناگهانی در بازی آگاه شده و متناسب با آن سازگار شود.
 • توسعه مهارت های خواندن و ریاضیات: گیمر جوان برای دریافت دستورالعمل ها ، دنبال کردن خط داستانی بازی ها و کسب اطلاعات از متن بازی ، می خواند. همچنین ، استفاده از مهارت های ریاضی برای پیروزی در بسیاری از بازی ها که شامل تجزیه و تحلیل کمی مانند مدیریت منابع است ، مهم است.
 •  در سطوح بالاتر یک بازی ، بازیکن معمولاً برای اولین بار شکست می خورد ، اما تلاش خود را ادامه می دهد تا زمانی که موفق شود و به مرحله بعدی برسد.
 • تشخیص الگو: بازی ها منطق داخلی دارند و بازیکن با شناخت الگوها آن را رقم می زند.

معایب و مزایای بازی های ویدیویی

برآورد مهارت ها

 • استدلال استقرایی و آزمایش فرضیه: جیمز پاول گی ، استاد آموزش در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون ، می گوید که بازی یک بازی ویدیویی شبیه کار کردن با یک مشکل علمی است. مانند یک دانشجو در آزمایشگاه ، گیمر باید یک فرضیه ارائه دهد. به عنوان مثال ، گیمر باید دائماً ترکیبی از سلاح و قدرت را امتحان کند تا از آنها برای شکست دادن یک دشمن استفاده کند. اگر کسی کار نکرد ، فرضیه را تغییر می دهد و فرضیه بعدی را امتحان می کند. بازی های ویدئویی تجربه های مبتنی بر هدف هستند ، که برای یادگیری اساسی است.
 • نقشه برداری: گیمر از نقشه های درون بازی استفاده می کند یا نقشه هایی را روی سر خود می سازد تا به دنیاهای مجازی بگردد.
 • حافظه: با توجه به مطالعه منتشر شده در تحقیقات روانشناسی ، بازی های شوتر اول شخص مانند Call of Duty و سری Battlefield بازیکن را قادر می سازد تا به طور موثر قضاوت کند که چه اطلاعاتی باید در حافظه کاری او ذخیره شود و با توجه به وظیفه موجود چه چیزهایی را می توان کنار گذاشت. .
 • تمرکز: مطالعه ای که توسط آزمایشگاه آموزشی آپالاچیا انجام شده نشان می دهد که کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی که انقلاب رقص رقص را بازی می کردند ، با کمک به تمرکز ، نمرات خواندن را بهبود می بخشند.

توانایی بهبود یافته در تشخیص سریع و دقیق اطلاعات دیداری: یک مطالعه از مرکز پزشکی Beth Israel NY نشان داد که ارتباط مستقیمی بین مهارت در بازی ویدیویی و مهارت در جراحی لاپاراسکوپی وجود دارد. پزشکانی که حداقل سه ساعت در هفته را به انجام بازیهای ویدئویی اختصاص می دادند ، حدود 37٪ در جراحی اشتباهات کمتری داشتند و این کار را 27٪ سریعتر از جراحان غیر بازی انجام می دادند. مطالعه دیگری نشان داد افرادی که به طور منظم بازی های ویدئویی انجام می دهند در ثبت داده های بصری بهتر عمل می کنند و بنابراین یادگیرنده بصری سریع تری هستند. آنها همچنین در برابر تداخل ادراکی مقاومت بیشتری دارند و بنابراین می توانند برای مدت زمان طولانی تری در محیط های دارای فاکتورهای حواس پرتی یاد بگیرند.

قضاوت های مستدل

 • ریسک کردن: برنده شدن در هر بازی شامل شجاعت بازیکن برای ریسک کردن است. بیشتر بازی ها به بازیکنانی که ایمن بازی می کنند پاداش نمی دهند.
  چگونه می توان به چالش ها پاسخ داد
  چگونه به ناامیدی پاسخ دهیم
  نحوه کاوش و بازنگری در اهداف
 • کار تیمی و همکاری در هنگام بازی با دیگران: بسیاری از بازی های چند نفره مانند Team Fortress 2 شامل همکاری با سایر بازیکنان آنلاین برای برنده شدن است. این بازی ها بازیکنان را ترغیب می کند تا از مهارت های فردی خود برای کمک به تیم نهایت استفاده را ببرند. طبق یک نظرسنجی توسط مرکز Joan Ganz Cooney ، معلمان گزارش دادند که دانش آموزان آنها پس از استفاده از بازی های دیجیتالی در کلاس ، همکاری بهتری می کنند.
 • مدیریت: بازی های شبیه سازی مدیریت مانند Rollercoaster Tycoon و Zoo tycoon به بازیکن آموزش تصمیم گیری مدیریت و مدیریت استفاده موثر از منابع محدود را می دهند. بازی های دیگری مانند Age of Empires و Civilization حتی مدیریت سیر تمدن را شبیه سازی می کنند.
 • شبیه سازی ، مهارت های دنیای واقعی: مشهورترین شبیه سازی ها شبیه سازهای پرواز هستند که سعی دارند واقعیت پرواز با هواپیما را تقلید کنند. تمام کنترل ها ، از جمله سرعت هوا ، زاویه های بال ، ارتفاع سنج و … برای پخش کننده و همچنین نمایش تصویری جهان نمایش داده می شوند و در زمان واقعی به روز می شوند.

معایب و مزایای بازی های ویدیویی

سایر مزایای بازی های ویدیویی

بازی های ویدیویی کودک شما را با فناوری رایانه و دنیای آنلاین آشنا می کند. شما باید تشخیص دهید که ما اکنون در جهانی پیشرفته و  زندگی می کنیم. بازی های ویدیویی باعث می شود کودک شما با مفاهیم محاسبات سازگار شود و راحت باشد. این امر مخصوصاً برای دختران بسیار مهم است كه معمولاً به اندازه پسران به فن آوری بالا علاقه ندارند.
بازی های ویدیویی به شما و فرزندتان امکان بازی با هم را می دهد و می تواند فعالیت اتصال خوبی باشد. بعضی از بازی ها برای بچه ها و همچنین بزرگسالان جذاب است و می تواند موارد مشترک آنها باشد.
بازی های ویدیویی یادگیری را سرگرم کننده می کند. کودک شما به دلیل رنگ ، انیمیشن ، آب نبات ، و همچنین تعامل و چالش و جوایز برنده شدن ، بازی ها را دوست دارد. بهترین راه برای یادگیری این است که وقتی یادگیرنده همزمان سرگرم می شود. به همین دلیل بازی های ویدیویی معلمان طبیعی هستند. تفریح ​​به کودک شما انگیزه می دهد که به تمرین ادامه دهد ، این تنها راه برای یادگیری مهارت است. بازی های ویدیویی همچنین توانایی سرگرمی دروس دشوار مانند ریاضیات را دارند.
بازی های ویدیویی می تواند کودک شما را خلاق کند. مطالعه انجام شده توسط پروژه کودکان و فناوری دانشگاه ایالتی میشیگان نشان داد که رابطه ای بین بازی بازی های ویدیویی و خلاقیت بیشتر ، صرف نظر از جنسیت ، نژاد یا نوع بازی ویدیویی انجام شده است. (مطالعه نشان داد ، در مقابل ، استفاده از تلفن های همراه ، اینترنت و رایانه به غیر از بازی های ویدیویی ارتباطی با خلاقیت نداشت).
بازی های ویدیویی می توانند سرعت تصمیم گیری کودک شما را بهبود بخشند. بر اساس مطالعه ای از دانشگاه روچستر ، افرادی که بازی های ویدئویی و رایانه ای مبتنی بر اکشن بازی می کردند ، 25 درصد سریعتر از دیگران تصمیم گرفتند بدون اینکه دقت را از بین ببرند. مطالعات دیگر نشان می دهد که اکثر گیمرهای متخصص می توانند حداکثر شش بار در ثانیه انتخاب کنند و بر اساس آنها عمل کنند – چهار برابر سریعتر از اکثر افراد ، و می توانند بیش از شش مورد را در یک زمان توجه کنند بدون اینکه گیج شوند ، در مقایسه با فقط چهار مورد شخص به گفته دکتر دافنه باولیر ، دانشمند علوم اعصاب ، که اثر بازی های اکشن را در دانشگاه ژنو سوئیس و دانشگاه روچستر در نیویورک مطالعه می کند ، جای تعجب است که بازی های اکشن خشونت آمیز که اغلب والدین را بیشتر نگران می کنند ، بیشترین تأثیر مفید را بر روی مغز دارند.
بازی های ویدئویی با تسلط بر بازی ها ، اعتماد به نفس و عزت نفس کودک را افزایش می دهد. در بسیاری از بازی ها ، سطح دشواری قابل تنظیم است. به عنوان یک مبتدی ، کودک شما در سطح آسان شروع می کند و با تمرین مداوم و ایجاد مهارت های آهسته ، در مدیریت چالش های دشوارتر اطمینان پیدا می کند. از آنجا که هزینه شکست کمتر است ، او از خطا نمی ترسد. او بیشتر ریسک می کند و بیشتر جستجو می کند. کودک شما می تواند این نگرش را به زندگی واقعی منتقل کند.
به گفته برنی گود ، روانشناس سایبری ، بازی های ویدئویی به کودک شما احساس خوشبختی یا بهزیستی می دهند که این یک نیاز روانشناختی انسان است. علاوه بر اینکه به کودک خود در هنگام پیشرفت در سطح بازی ، احساس صلاحیت یا تسلط می بخشد ، هنگامی که تجربه بازی خود را با دیگران در بازی های چند نفره یا رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارد ، به او کمک می کند تا به طرز معناداری با دیگران ارتباط برقرار کند. همچنین این احساس به او دست می دهد که استاد سرنوشت خودش است.
بازی هایی که شامل چندین بازیکن می شود ، کودک شما را برای همکاری مشترک برای رسیدن به اهدافش ترغیب می کند. کودک شما یاد می گیرد به عقاید دیگران گوش کند ، با بچه های دیگر برنامه تنظیم کند و براساس مهارت ها توزیع کند. برخی از بازی های آنلاین حتی در سطح بین المللی انجام می شود و این می تواند کودک شما را به بازیکنانی از ملیت ها و فرهنگ های مختلف معرفی کند. این امر باعث ایجاد دوستی در میان افراد مختلف می شود.
بازی های ویدئویی که فرزند شما نیاز به فعالیت دارد ، مانند Dance Dance Revolution و Nintendo Wii Boxing و بازی هایی که از Kinect استفاده می کنند ، یک تمرین خوب به کودک شما می دهند. هنگام انجام این بازیهای فعال به مدت 10 دقیقه ، کودک شما انرژی معادل یا بیشتر از انرژی تولید شده را با صرف همان زمان در سه مایل در ساعت تردمیل صرف می کند.
طبق مطالعه دانشگاه روچستر ، بازی های ویدئویی باعث می شوند که دید بازیکنان نسبت به سایه های رنگ کمی متفاوت حساس شود. این حساسیت کنتراست نامیده می شود و به ویژه در بازیکنان بازی تیرانداز اول شخص مشاهده می شود. به گفته سرپرست پژوهشگر دافنه باولیر ، “وقتی افراد بازی های اکشن انجام می دهند ، مسیر مغز را که مسئول پردازش بصری است تغییر می دهند.” این آموزش ممکن است به سیستم بینایی کمک کند تا از اطلاعات دریافتی بهتر استفاده کند.

معایب و مزایای بازی های ویدیویی

بازی های ویدیویی ممکن است بینایی را بهبود بخشد. مطالعات نشان داده است که بازی های ویدئویی بینایی بهتری دارند. مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه مک مستر انجام شده است نیز نشان داده است که انجام بازی های ویدئویی می تواند با آموزش مغز برای ردیابی جزئیات کوچک ، پیگیری حرکات و لکه گیری تغییرات ظریف نور ، حداقل برای افرادی که دارای مشکلات بینایی هستند ، به بهبود بینایی کمک کند. مطالعه دیگری که توسط دانشمندان بینایی در دانشگاه روچستر و دانشگاه وندربیلت انجام شد نشان داد که کودکان کم بینا می توانند نتیجه بگیرند که این بازی ها می توانند ابزاری قدرتمند برای آموزش شناختی باشند.
براساس مطالعه مجله Current Biology ، بازی های ویدئویی به کودکان مبتلا به نارساخوانی کمک می کند تا سریعتر و با دقت بیشتری بخوانند. علاوه بر این ، توجه فضایی و زمانی نیز در حین آموزش بازی های ویدیویی اکشن بهبود یافت. بهبود توجه می تواند به طور مستقیم به توانایی بهتر خواندن تبدیل شود. مطالعه دیگر نشان می دهد که فقط یک ساعت بازی می تواند توجه انتخابی بینایی را بهبود بخشد ، این همان نحوه مراجعه دانشمندان به توانایی مغز در تمرکز است در حالی که به طور همزمان از اطلاعات کمتر مرتبط چشم پوشی می کنند.
دکتر آدام گازالی ، دانشمند مغز و اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا اظهار داشت که انجام بازی های تیراندازی اول شخص مانند Call of Duty نشان داده است که “از توانایی های بالای بارداری بهره مند است” از جمله تمرکز برای مدت طولانی و انجام چندین وظیفه. وی حتی پیشنهاد می کند که این بازی ها را می توان برای کودکانی که برای تمرکز در کلاس تلاش می کنند ، تجویز کرد.
بچه ها به دلیل خشونت لزوماً مجذوب بازی های ویدیویی نمی شوند. این جاذبه در این است که آنها با نمایش های بسیار جذاب انفجارها ، آتش بازی ها و بله ، پاشیدن خون پاداش می گیرند. همچنین ، بازی های خشن بیشترین جذابیت را برای بچه ها دارند. اما این عوامل فقط در درجه دوم آنچه که بچه ها واقعاً در این بازی ها از آن لذت می برند – فرصت رشد و تبحر در مهارت ها و آزادی انتخاب در دنیای بازی ، فرعی هستند.
بازی های ویدئویی خشن ممکن است مانند آزادی پرخاشگری فرو خورده و ناامیدی کودک شما باشد. وقتی کودک شما ناامیدی و عصبانیت خود را در بازی خود خالی می کند ، این استرس او را گسترش می دهد. بازی ها می توانند همانند فوتبال و سایر ورزش های خشن ، یک پرخاشگری مثبت ایجاد کنند. یک تحقیق نشان می دهد که خروجی ارائه شده توسط بازی های خشن باعث می شود گیمرهایی که تمایل به خشونت دارند کمتر مرتکب جنایات دنیای واقعی شوند
انجام بازی های ویدیویی ایمن تر از این است که نوجوانان در دنیای واقعی به مواد مخدر ، الکل و مسابقات خیابانی بپردازند.
مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی ، دانشگاه یورک و انستیتوی فناوری دانشگاه انتاریو انجام شده است ، به این نتیجه رسیده است که انجام بازی های آنلاین جایگزین زندگی اجتماعی آفلاین نیست ، بلکه آن را گسترش می دهد. تنها ها در بازی ها پرهیز می کنند نه در حد معمول.

مطالعه 2013 توسط موسسه توسعه انسانی ماکس پلانک و بیمارستان St. Hedwig در برلین نشان داد که افزایش قابل توجهی ماده خاکستری در هیپوکامپ سمت راست ، قشر جلوی پیشانی راست و مخچه کسانی که به مدت 30 دقیقه در روز و بیش از دو دقیقه Super Mario 64 بازی می کنند ، ماه ها. این مناطق از مغز برای ناوبری فضایی ، برنامه ریزی استراتژیک ، حافظه کاری و عملکرد حرکتی بسیار مهم هستند. در حقیقت ، افزایش ماده خاکستری در این قسمتهای مغز با حافظه بهتر ارتباط مثبت دارد. کاهش ماده خاکستری با اختلال دو قطبی و زوال عقل ارتباط دارد. آنچه جالب توجه است این است که کسانی که از انجام این بازی لذت می برند ، در حجم ماده خاکستری افزایش چشمگیری دارند. این مطالعه نشان می دهد که آموزش بازی های ویدئویی می تواند برای خنثی کردن عوامل خطر شناخته شده برای هیپوکامپ کوچکتر و حجم قشر پیشانی در ، به عنوان مثال ، اختلال استرس پس از سانحه ، اسکیزوفرنی و بیماری تخریب اعصاب.
مزایای بهبود حافظه در پارسه های ویدیویی سالها گسترش می یابد ، حتی بعد از اینکه بازیکنان دیگر بازی نمی کنند. به گفته مارک پالائوس ، یکی از نویسندگان این مطالعه ، “افرادی که قبل از بلوغ علاقه زیادی به بازی داشتند ، با وجود اینکه دیگر بازی نمی کردند ، عملکرد بهتری را در انجام وظایف حافظه فعال انجام می دادند که برای به دست آوردن نتیجه نیاز به نگه داشتن و دستکاری ذهنی اطلاعات است.” اگرچه ژانرهای مختلف بازی های ویدیویی به طور متفاوتی بر عملکردهای شناختی تأثیر می گذارند ، اما همه بازی ها عناصری را درگیر می کنند که افراد را به ادامه بازی ترغیب می کند و به تدریج سخت تر می شوند و یک چالش همیشگی دارند. “این دو مورد برای ایجاد فعالیتی جذاب و برانگیزاننده کافی است ، که به نوبه خود نیاز به استفاده مداوم و شدید از منابع مغز ما دارد.”
مطالعات دیگر نشان داد که انجام بازی های ویدئویی ساختار مغز را تغییر می دهد. مناطق مغزی که درگیر توجه هستند در گیمرها کارایی بیشتری دارند و مناطق مربوط به مهارت های فضایی که هم بزرگتر و هم کارآمدتر هستند.
مطالعه دیگری که در Scientific Reports منتشر شده است نشان داده است که اکشن ویدئو پارسه ها دارای ماده خاکستری بیشتر و ادغام بهتر شبکه های مغزی مرتبط با توجه و عملکرد حسی – حرکتی هستند.

معایب و مزایای بازی های ویدیویی

یک تحقیق از دانشگاه بریستول نشان می دهد که “بازی سازی” یادگیری می تواند فعالیت یک شبکه مغزی خاص را که مسئول سرگردانی ذهن است ، کاهش دهد. هنگامی که به طور صحیح و مناسب طراحی شده و توسعه داده شود ، برای تولید دانش جدید و طبقه بندی حقایق – بخصوص در شرایط با عدم اطمینان زیاد. ”
مطالعه منتشر شده در مجله Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology در سال 2016 نشان می دهد که “استفاده از بازی های ویدیویی با افزایش خطر مشکلات روانی ارتباط ندارد. برعکس ، داده های ارائه شده در اینجا نشان می دهد که بازی های ویدئویی یک عامل محافظتی است ، به ویژه در مورد مشکلات روابط همسالان برای کودکانی که بیشترین مشارکت را در بازی های ویدیویی دارند. سرانجام ، به نظر می رسد که بازی های ویدیویی با عملکرد فکری بهتر و پیشرفت تحصیلی مرتبط هستند. ”
مطالعه دیگری نشان می دهد که انجام برخی از بازی های ویدئویی حتی ممکن است بر مهارت های شناختی تحت تأثیر فقر مانند تمرکز ، کنترل خود و حافظه غلبه کند و به کاهش شکاف پیشرفت های مربوط به فقر در مدرسه کمک کند.
در سال 2020 ، پس از بررسی داده های چندین مطالعه بر روی بیش از 600 کودک ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای اولین بار یک بازی ویدیویی را به عنوان درمان تصویب کرد. این بازی که EndeavorRx نامیده می شود ، می تواند برای کودکان مبتلا به ADHD از نوع ترکیبی تجویز شود ، یا اینکه در تمرکز و توجه توجه مشکل دارند و نسخه قابل بیمه است. این بازی قرار است به عنوان سیستم تحویل الگوریتم هایی عمل کند که می توانند شبکه های عصبی را در مغز متصل به ADHD تقویت کنند. این می تواند شروعی برای بازیهای دیگر باشد که در نظر گرفته می شود و به عنوان یک درمانگر برای سایر شرایط روحی در نظر گرفته می شود که ممکن است شامل اضطراب یا افسردگی باشد.
بازی های ویدئویی می تواند علاقه کودک شما به فناوری را تحریک کند و می تواند دروازه ای برای یادگیری مهارت های فن آوری مانند کدگذاری یا برنامه نویسی باشد.
همچنین ، بازی های ویدئویی ممکن است در واقع به کودک شما کمک کند تا در آینده شغلی پیدا کند. کارفرمایان از صنایع مختلف در واقع رزومه هایی را می یابند که شامل زمینه هایی برای ساختن و یا بازی های ویدئویی مثبت باشد زیرا آنها فکر می کنند گیمرهای ویدیویی دارای همکاری آنلاین ، حل مشکل و سایر مهارتهای حیاتی محل کار هستند.
سرانجام ، طبق یک مطالعه ، گیمرها در مقایسه با افرادی که آنها را مسخره می کنند ، در واقع اجتماعی تر ، موفق تر و دارای تحصیلات بیشتری هستند.
با توجه به همه اینها ، دوباره یادآوری کنید که نوع ژانر متفاوت بر مغز تأثیر می گذارد و نباید این نکته را تعمیم داد که همه بازی های ویدیویی اثر یا سود یکسانی دارند. به عنوان مثال ، محققان یک تحقیق فرض می کنند که انجام بازی های استراتژیک منجر به بهبود وظایف حافظه می شود ، در حالی که انجام بازی های اکشن که باعث تحریک ناحیه لیمبیک و برانگیختگی احساسی می شوند ، می تواند برای کسانی که اختلالات خلقی دارند مفید باشد.
کارشناسان بر این باورند که والدینی که با بچه های خود بازی های ویدیویی انجام می دهند می توانند ارتباط بهتر بین آنها را تقویت کنند.

معایب و مزایای بازی های ویدیویی

اثرات منفی بازی های ویدیویی

بیشتر تأثیرات بد بازی های ویدیویی را ناشی از خشونت موجود در آنها می دانند. بر اساس یک مطالعه علمی ، کودکانی که بازی های ویدئویی خشن تری انجام می دهند ، بیشتر تمایل به افکار ، احساسات و رفتارهای پرخاشگرانه دارند و کمک به زندگی اجتماعی را کاهش می دهند (Anderson & Bushman، 2001). همچنین طبق گفته دیمیتری A. کریستاکیس از موسسه تحقیقات کودکان سیاتل ، کسانی که بسیاری از خشونت های شبیه سازی شده را تماشا می کنند ، مانند مواردی که در بازی های ویدئویی مشاهده می شوند ، می توانند از آن مصون بمانند ، تمایل بیشتری به اعمال خشونت آمیز خود داشته باشند و کمتر رفتارهای تأکیدی دارند. . مطالعه دیگر حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض مزمن بازی های ویدئویی خشن نه تنها با همدلی پایین تر ، بلکه بی عاطفی احساسی نیز همراه است.
با این حال ، این هنوز داغ بحث می شود زیرا شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد استفاده بیش از حد از بازی های ویدیویی منجر به حساسیت زدایی طولانی مدت و عدم همدلی نمی شود. به عنوان مثال ، یک مطالعه 2017 که در Frontiers in Psychology منتشر شد ، هیچ اثری طولانی مدت از انجام بازی های ویدیویی خشن و همدلی پیدا نکرد. مطالعه دیگری از دانشگاه یورک و دیگری توسط انجمن سلطنتی هیچ مدرکی برای حمایت از این نظریه که بازیهای ویدیویی باعث خشونت بیشتر بازیکنان می شود ، پیدا نکرد و مطالعه دیگری نشان می دهد که هیچ افزایشی در سطح پرخاشگری بازیکنانی که در معرض طولانی مدت قرار دارند ، وجود ندارد. بازی های ویدیویی خشن.

اگرچه بسیاری از اوقات سیاستمداران ، بازی های ویدئویی را دلیل خشونت با اسلحه اعلام می کنند ، اما در حال حاضر شواهد علمی کمی وجود دارد که بتواند بازی های ویدئویی ، حتی “وحشتناک و تند” را به خشونت مرتبط کند.

از طرف دیگر ، انجمن روانشناسی آمریكا (APA) نتیجه گرفت كه بین استفاده خشن از بازی و پرخاشگری “همبستگی مداومی” وجود دارد ، اما شواهد ناكافی را برای پیوند دادن بازی خشن ویدئو با خشونت جنایی پیدا می كند. نامه سرگشاده تعدادی از محققان رسانه ، روانشناسان و جرم شناسان ، مطالعه و نتیجه گیری APA را گمراه کننده و هشدار دهنده می داند. بسیاری از کارشناسان از جمله هنری جنکینز از انستیتوی فناوری ماساچوست خاطرنشان کرده اند که میزان جرم نوجوانان کاهش یافته است. در حقیقت مواردی از نوجوانان وجود دارد که مرتکب جرائم خشن می شوند و همچنین وقت زیادی را صرف بازی های ویدئویی می کنند ، مانند کسانی که در پرونده های کلمباین و نیوپورت درگیر هستند. به نظر می رسد که افراد خشونت آمیز همیشه وجود خواهند داشت و اتفاقاً بسیاری از آنها از انجام بازی های ویدیویی خشن نیز لذت می برند.
همچنین ، یک تحلیل متا که توسط روانشناس دانشگاه استنتسون انجام شد ، کریستوفر فرگوسن ، که 101 مطالعه را بررسی می کند ، نشان داد که “بازی های ویدئویی خشن تأثیر کمی بر پرخاشگری ، خلق و خوی ، کمک به رفتار یا نمرات بچه ها دارند.” طبق گفته فرگوسن ، “هر ادعایی مبنی بر وجود شواهد ثابت مبنی بر تشویق پرخاشگری توسط بازی های ویدئویی به سادگی نادرست است.”

همچنین ، در سال 2018 ، تجزیه و تحلیل 24 مطالعه بر روی 17000 جوان از کشورها از جمله ایالات متحده ، کانادا ، آلمان و ژاپن و منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم نشان داد کسانی که بازی های خشن مانند “Grand Theft Auto” را انجام می دهند ، ” Call of Duty “و” Manhunt “احتمالاً رفتاری از قبیل اعزام به دفتر مدیر برای درگیری یا ضرب و شتم با یکی از اعضای غیر خانواده را دارند. به گفته جی هول ، نویسنده اصلی تحقیق: “اگر بچه های شما این بازی ها را انجام می دهند ، یا این بازی ها تأثیر درست و غلطی دارند یا احساس درست یا غلطی دارند و به همین دلیل این بازی ها را مجذوب خود می کنند. در هر صورت باید نگران آن باشید. ” تحقیقات قبلی هال نشان می دهد بازیکنان همچنین ممکن است رفتارهای خطرناک تری مانند رانندگی بی پروا ، مشروبات الکلی ، سیگار کشیدن و رابطه جنسی ناامن را انجام دهند.
مطالعات دیگری که به نظر می رسد انجام بازی های ویدیویی با افکار و رفتارهای تهاجمی ارتباط دارد ، مطالعات انجام شده توسط Anderson & Dill ، 2000 و Gentile ، Lynch & Walsh ، 2004 است.
برخی از کارشناسان که معتقدند ارتباطی بین بازی های ویدیویی و خشونت وجود دارد ، ماهیت تعاملی بازی ها را مقصر می دانند. در بسیاری از بازی ها ، کودکان به دلیل خشونت بیشتر پاداش می گیرند. عمل خشونت بارها و بارها انجام می شود. کودک خشونت را کنترل می کند و خشونت را از دید خود (قتل ، لگد زدن ، چاقو و تیراندازی) تجربه می کند. این مشارکت فعال ، تکرار و پاداش ابزار موثری برای یادگیری رفتار است.
کودکان می توانند به بازی های ویدیویی اعتیاد داشته باشند. سازمان بهداشت جهانی در ژوئن 2018 اعتیاد به بازی را به عنوان یک اختلال بهداشت روان اعلام کرد. مطالعه ای توسط م Instituteسسه ملی رسانه و خانواده مستقر در مینیاپولیس نشان می دهد که بازی های ویدیویی می تواند برای بچه ها اعتیاد آور باشد و اعتیاد بچه ها به بازی های ویدیویی میزان افسردگی و اضطراب آنها را افزایش می دهد. بچه های معتاد نیز هراس های اجتماعی از خود نشان می دهند. جای تعجب نیست که بچه های معتاد به بازی های ویدئویی عملکرد مدرسه خود را رنج می برند. اسکن MRI نشان می دهد که بازی های ویدیویی اعتیاد آور می توانند مانند مواد مخدر و الکل در مغز بچه ها تأثیر بگذارند. مجموعه ای از مطالعات دانشگاه ایالتی کالیفرنیا دریافتند که قسمت تکانه ای مغز ، معروف به سیستم آمیگدالا- جسم مخطط در بازیکنان بیش از حد بازی حساس تر و کوچکتر است. به گفته پروفسور Ofir Turel ، بازیکنان بازی های سنگین بین 13 تا 15 سال که سیستم کنترل خود هنوز به خوبی رشد نکرده اند ، می توانند حساسیت به سایر انواع اعتیاد را افزایش دهند و می توانند در اواخر زندگی مستعد رفتارهای تکانشی و پرخطر باشند.

یک مطالعه در سال 2017 از دانشگاه مونترئال نشان می دهد که بازی های ویدیویی اکشن مانند Call of Duty ممکن است در واقع به مغز آسیب برساند. بیشتر شرکت کنندگان در مطالعه عمدتا از ناحیه ای از مغز به نام هسته دمی استفاده می کنند. این بازیکنان با استفاده از ابزار ناوبری درون سیستم یا GPS روی صفحه ، با تکیه بر “عادت” ناوبری به جای یادگیری فعال ، از طریق زمین بازی حرکت می کنند. به نظر می رسد که این باعث افزایش مقدار ماده خاکستری در هسته دمی آنها می شود ، در حالی که در هیپوکامپ کاهش می یابد. کاهش ماده خاکستری در هیپوکامپ قبلاً با خطر بیشتر بیماری های مغزی ، از جمله افسردگی ، اسکیزوفرنی ، PTSD و بیماری آلزایمر مرتبط بوده است. با این حال بازیکنانی که بازی هایی را انجام می دهند که بازیکنان نیاز به حرکت با استفاده از استراتژی های مکانی مانند بازی های Super Mario 3D دارند ، ماده خاکستری را در هیپوکامپ افزایش داده اند.
انجام بیش از حد بازی های ویدیویی باعث انزوای اجتماعی کودک شما می شود. همچنین ، او ممکن است زمان کمتری را در فعالیت های دیگر مانند انجام تکالیف ، مطالعه ، ورزش و تعامل با خانواده و دوستان بگذارد. از طرف دیگر ، مطالعه محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی ، نیویورک و انستیتوی فناوری دانشگاه انتاریو نشان می دهد که گیمرها معمولاً زندگی اجتماعی آفلاین خود را با بازی آنلاین جایگزین نمی کنند ، بلکه باعث گسترش آنها می شود. در واقع ، در میان گیمرها ، تنها بودن یک امر عادی نیست.

برخی از بازی های ویدیویی مقادیر اشتباه را به بچه ها یاد می دهند. رفتار خشونت آمیز ، انتقام جویی و پرخاشگری پاداش می گیرد. مذاکره و سایر راه حل های غیر خشونت آمیز اغلب گزینه نیستند. زنان غالباً به عنوان شخصیتهای ضعیف تر که درمانده یا تحریک کننده جنسی هستند ، به تصویر کشیده می شوند. از سوی دیگر ، یک تحقیق در دانشگاه بوفالو نشان می دهد که خشونت و رفتار بد در دنیای مجازی ممکن است به رفتار بهتر در دنیای واقعی کمک کند. گیمرهایی که بازی های خشن انجام می دهند ممکن است نسبت به رفتارهایشان در دنیای مجازی احساس گناه کنند و این باعث می شود حساسیت بیشتری نسبت به مسائل اخلاقی ای که در حین بازی نقض کرده اند داشته باشند.

بازی ها می توانند واقعیت و خیال را اشتباه بگیرند.

پیشرفت تحصیلی ممکن است با کل زمان صرف بازی های ویدیویی رابطه منفی داشته باشد. مطالعات نشان داده است که هرچه کودک بیشتر به بازی های ویدیویی بپردازد ، عملکرد او در مدرسه ضعیف تر است. (اندرسون و دیل ، 2000 ؛ جنتیل ، لینچ و والش ، 2004). مطالعه ای که توسط دانشکده روانشناسی حرفه ای مینه سوتای دانشگاه Argosy انجام شد نشان داد که معتادان به بازی های ویدیویی با معلمان خود بسیار بحث می کنند ، با دوستانشان بسیار دعوا می کنند و نمرات کمتری نسبت به بقیه که کمتر بازی می کنند انجام می دهند. مطالعات دیگر نشان می دهد که بسیاری از بازیکنان بازی به طور روزمره از انجام تکالیف خود برای انجام بازی ها صرف نظر می کنند و بسیاری از دانش آموزان اعتراف کردند که عادت های بازی ویدیویی آنها اغلب مسئول نمرات بد مدرسه است.
یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که در میان فعالیت های مبتنی بر صفحه نمایش ، انجام بازی های ویدئویی و تماشای تلویزیون بیشترین ارتباط منفی را با نتایج دانشگاهی دارند.
اگرچه برخی مطالعات نشان می دهد که انجام بازی های ویدئویی تمرکز کودک را افزایش می دهد ، مطالعات دیگر ، مانند مقاله ای که در سال 2012 در روانشناسی فرهنگ رسانه های محبوب منتشر شده است ، نشان داده است که بازی ها می توانند به مسائل توجه کودکان آسیب برسانند و به آنها کمک می کنند – توانایی تمرکز در انفجارهای کوتاه مدت آسیب رساندن به تمرکز طولانی مدت.
دکتر فیلیپ آ چان و پروفسور تری رابینوویتز که در سالنامه روانپزشکی عمومی نوشتند ، نتیجه گرفتند: ” این تأثیر منفی ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در مدرسه شود.
بازی های ویدئویی ممکن است اثرات بدی بر سلامت برخی از کودکان ، از جمله چاقی ، تشنج ناشی از ویدئو داشته باشد. و اختلالات وضعیتی ، عضلانی و اسکلتی ، مانند تاندونیت ، فشرده سازی عصب ، سندرم تونل کارپ.
هنگام بازی آنلاین ، کودک شما می تواند زبان و رفتار بد دیگران را از بین ببرد و ممکن است کودک شما را در معرض خطرات آنلاین قرار دهد. غالباً در دوران کودکی ، شکارچیان جنسی و دیگر بازیگران بد در حال ملاقات با کودکان و نوجوانان از طریق بازی های ویدئویی چند نفره و برنامه های چت هستند.

کلام آخر

کودکانی که وقت زیادی را به بازی های ویدئویی می گذرانند ممکن است رفتاری تکانشی از خود نشان دهند و دارای مشکلات توجه باشند. این طبق مطالعه جدیدی است که در شماره فوریه 2012 مجله روانشناسی و فرهنگ رسانه های عامه پسند منتشر شده است. برای مطالعه ، مشکلات توجه به عنوان دشواری در انجام یا ادامه رفتار برای رسیدن به یک هدف تعریف شده است.
به گفته کاترین اشتاینر-آدیر ، روانشناس وابسته به هاروارد و نویسنده کتاب پرفروش “قطع بزرگ: محافظت از روابط کودکی و خانوادگی در عصر دیجیتال” ، اگر بچه ها مجاز به بازی “Candy Crush” باشند مدرسه ، سفر آرام خواهد بود ، اما آن چیزی نیست که کودکان به آن نیاز دارند. “آنها به زمان برای خیال پردازی ، کنار آمدن با اضطراب ، پردازش افکار خود و به اشتراک گذاشتن آنها با والدین ، ​​که می توانند اطمینان خاطر دهند ، نیاز دارند.”

بازگشت به لیست

یک نظر در “مزایای بازی های ویدیویی + معایب و ملاحظات

 1. کافه گیم گفت:

  ممنون از این مطلب کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *